Excel wysokość wiersza w cm / mm – jak ustawić?
Tematem dzisiejszego krótkiego poradnika będzie arkusz kalkulacyjny Excel. Dowiesz się z niego jak ustawić w programie Excel wysokość wiersza w cm lub mm oraz jak ustawić w programie Excel szerokość wiersza w cm lub mm, bo w brew pozorom nie ustawia się ich tak samo. Zapraszamy do lektury.
Jak ustawić w programie Excel wysokość wiersza w mm?
Arkusz kalkulacyjny od lat stanowi podstawowe narzędzie pracy biurowej. Budowanie tabel i uzupełnianie danych w arkuszu jest bardzo proste i robi się to niesłychanie sprawnie. Tworzenie i edytowanie tabel z danymi tekstowymi jest zdecydowanie łatwiejsze niż wykonanie takich działań w edytorze tekstu. Warto o tym pamiętać i wykorzystywać arkusz kalkulacyjny na co dzień.
Ustawienia drukowania wbudowane w program umożliwiają nam skalowanie wielkości arkusza. Program na nasze życzenie automatycznie dostosuje szerokość kolumn, bądź wysokość wierszy w taki sposób aby nasze dane „zmieściły się” na kartce.
Czasami jednak zależy nam na tym, aby komórka w programie miała konkretny, ściśle określony rozmiar. Tu może pojawić się kłopot, gdyż rozmiar komórki określony jest w pikselach.
Jak ustawić w programie Excel wysokość wiersza w mm?
Aby ustawić w programie Excel wysokość wiersza w mm wystarczy jej wysokość pomnożymy razy 3.
Jak ustawić w programie Excel szerokość kolumny w mm?
Aby ustawić w programie Excel szerokość kolumny w mm wystarczy jej szerokość podzielić przez 2.
Przykład
Załóżmy, że chcemy wydrukować etykiety do identyfikatora o szerokości 8,5cm i wysokości 5cm.
KROK 1 – przeliczenie wymiarów
W pierwszej kolejności musimy przeliczyć wymiar w cm na wymiar w mm.
W naszym przypadku szerokość komórki po wydrukowaniu ma wynosić 85mm, a wysokość 50mm.
KROK 2 – konwersja wymiarów z pikseli na mm
Następnie musimy dokonać konwersji wymiaru w mm na wymiar wyrażony w pikselach (znakach). W tym celu szerokość komórki musimy podzielić przez 2, natomiast wysokość komórki pomnożyć razy 3.
Szerokość komórki: 85 / 2 = 42,5
Wysokość komórki: 50 x 3 = 150
KROK 3 – wprowadzenie obliczeń do arkusza
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie obliczonych wartości do arkusza kalkulacyjnego Excel.
Klikamy prawym przyciskiem myszy na literowe oznaczenie kolumny i wybieramy opcję „Szerokość kolumny….”
Mamy już ustawioną szerokość kolumny. Tak samo postępujemy ustawiając wysokość wiersza.
Gotowe!
Teraz, uzbrojony w nową wiedzę nie będziesz miał już problemu z ustawieniem w programie Excel wysokości wiersza do zawartości.
Jeżeli nie czujesz się pewnie w arkuszu kalkulacyjnym lub chciałbyś w dalszym stopniu poszerzać swoją wiedzę, pomocne może się okazać odwiedzenie strony Microsoft, zawierającej szkolenia video dotyczące programu Excel.
W celu zmiany kilku wierszy / kolumn naraz zaznaczamy kilka wierszy i dopiero wtedy klikamy prawym przyciskiem myszy.
Jak widać ustawić rozmiar komórki na cm w arkuszu kalkulacyjnym Excel można szybko i przyjemnie, gdy wiadomo gdzie to zrobić.
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik okazał się dla Państwa przydatny. Dajcie znać, czy chcielibyście zobaczyć w przyszłości na naszym blogu więcej poradników związanych z tematyką arkuszy kalkulacyjnych / programów biurowych.
Zachęcamy do odwiedzenia strony głównej Bloga naszego biura rachunkowego, na której znajdą Państwo wiele innych pomocnych artykułów i poradników dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, księgowości, oraz kadr i płac.
Jeżeli treść artykułu okazała się być pomocna i chcielibyście Państwo zobaczyć ich więcej w przyszłości to zachęcamy do polubienia naszej strony na Facebook’u i pozostawienie kilku słów komentarza.
Marta
2022-06-14 @ 09:04
Działa!
Dziękuję za ten wpis, bardzo tego potrzebowałam 🙂