Jak założyć działalność gospodarczą
Podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej to poważny krok na ścieżce Twojej kariery zawodowej. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie jak założyć działalność gospodarczą. Zwrócimy Ci uwagę na kilka kwestii, które powinieneś rozważyć i czynności, które musisz wykonać aby skutecznie założyć działalność gospodarczą w Polsce. Stanie się dla Ciebie jasny wybór formy opodatkowania. Poruszymy również takie kwestie jak składki ZUS, podatek VAT czy sama księgowość.
Czy mogę założyć działalność gospodarczą w Polsce?
Co do zasady działalność gospodarczą w naszym kraju założyć może każda osoba pełnoletnia posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Nie ma znaczenia czy posiadasz obywatelstwo polskie. Obcokrajowcy mogą założyć działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach, jak osoby posiadający polskie obywatelstwo.
Jeśli do tej pory pracowałeś na etacie dla innego przedsiębiorcy, sprawdź czy nie podpisałeś ze swoim pracodawcą umowy o zakazie konkurencji. Jeśli tak, upewnij się czy zapisy tej umowy nie kolidują z działaniami, jakie chciałbyś wykonywać w ramach własnej działalności gospodarczej.
Czy muszę założyć działalność gospodarczą?
Założenie własnej działalności to decyzja poważna i pociągająca za sobą szereg konsekwencji, dlatego warto upewnić się czy na pewno jesteśmy zobligowani do rozpoczęcia prowadzenia własnej firmy.
Działalność gospodarcza to zgodnie z definicją zorganizowana działalność zarobkowa, która wykonywana jest we własnym imieniu i w sposób ciągły. Z powyższej definicji wynika, że wykonanie czynności zarobkowej bez zamiaru jej powtarzania nie pociąga konieczności rejestracji firmy. Jeśli natomiast podejmiesz działania mające na celu pozyskanie kolejnych klientów / zleceń, np. poprzez ogłoszenie na platformie internetowej, to najprawdopodobniej będziesz zobligowany do zarejestrowania działalności gospodarczej.
Działalności gospodarczej nie będziesz musiał założyć także wtedy, gdy miesięczne przychody z niej nie przekroczą połowy minimalnego wynagrodzenia. W roku 2022 minimalne wynagrodzenie wynosi 3010zł, więc osiąganie przychodów w wysokości do 1505zł miesięcznie pozwoli Ci na prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej.
Jeśli po przeanalizowaniu powyższych kwestii ustaliłeś, że nic nie stoi na przeszkodzie założenia przez Ciebie działalności gospodarczej, lub może nawet jesteś do tego zobligowany, to czas na przystąpienie do rejestracji Twojej działalności gospodarczej. Na potrzeby tego artykułu zakładamy, że założysz działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Podpis elektroniczny.
Posiadanie podpisu elektronicznego w formie podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego nie jest na tym etapie niezbędne, ale zdecydowanie przydatne. Tylko osoby posiadające podpis elektroniczny założą działalność gospodarczą przez Internet.
Nazwa Twojej firmy, adres prowadzenia działalności oraz kod PKD
Zakładając działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej konieczne jest podanie jej nazwy, która będzie zawierała co najmniej Twoje imię i nazwisko, np. Jan Kowalski. Kolejność ma tu znaczenie, konieczne jest, aby najpierw podać swoje imię, a potem nazwisko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do takiej nazwy dodać inne elementy, np. Usługi ślusarskie Jan Kowalski.
Rejestrując działalność gospodarczą w CEiDG zostaniesz także poproszony o określenie adresu prowadzenia działalności i adresu do doręczeń, a także przypisanie swojej działalności określonego kodu PKD. Odpowiedni kod PKD dla swojej działalności znajdziesz w wyszukiwarce kodów PKD. Pod tym linkiem znajdziesz wniosek do CEIDG o zarejestrowanie działalności gospodarczej.
Wybór formy opodatkowania
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.
Przy tej formie prowadzenia działalności gospodarczej możesz wybrać trzy formy opodatkowania:
- na zasadach ogólnych wg. skali podatkowej
Główne cechy: dwa progi podatkowe (aktualnie 17% i 32%), kwota wolna od podatku, rozliczenie wspólnie z małżonkiem, ulgi.
- według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
Główne cechy: jedna stawka podatku niezależnie od wysokości dochodu, brak kwoty wolnej od podatku, brak możliwości rozliczenia z małżonkiem, brak możliwości skorzystania z ulg.
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Główne cechy: stawka podatku uzależniona od rodzaju działalności, brak możliwości rozliczenia kosztów (przychód = dochód do opodatkowania), brak możliwości rozliczenia z małżonkiem, brak możliwości skorzystania z ulg.
Podatek VAT
Na etapie rejestrowania firmy przez CEiDG będziesz mógł dokonać rejestracji dla celów podatku VAT. Nie musisz się rejestrować, jeśli będziesz sprzedawał wyłącznie towary i świadczył usługi zwolnione z VAT lub Twoje przychody nie przekraczają w ciągu roku limitu 200 tys. zł.
Pamiętaj jednak, że sprzedaż niektórych towarów, lub świadczenie niektórych usług obliguje Cię do rejestracji jako podatnik VAT niezależnie od wysokości przychodów.
Księgowość i biuro rachunkowe
Niezależnie od formy opodatkowania na jaką się zdecydujesz jest zobligowany do prowadzenia ewidencji księgowej w formie uproszczonej lub w formie pełnej księgowości. Na etapie rejestracji działalności możesz wskazać biuro rachunkowe, które będzie prowadziło ewidencję księgową na Twoje zlecenie. Jeśli na moment dokonywania wpisu w CEiDG nie masz jeszcze podpisanej umowy z żadnym biurem rachunkowym, nic nie stoi na przeszkodzie aby wpis zaktualizować w terminie późniejszym.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą biura rachunkowego DD Tax z Brodnicy. Zajmujemy się prowadzeniem ewidencji zarówno w formie uproszczonej, jak i pełnej księgowości. Świadczymy profesjonalne usługi księgowe stacjonarnie w siedzibie naszego biura rachunkowego w Brodnicy oraz zdalnie w ramach usługi Księgowość online. Klienci zakładający działalność gospodarczą mogą liczyć na nasze wsparcie w procesie rejestracji działalności gospodarczej w CEiDG.
ZUS
Jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany rozliczać i opłacać za siebie składki do ZUS.
Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzić działalność gospodarczą lub zamknęli poprzednią co najmniej 60 miesięcy wcześniej i w ramach nowopowstałej działalności nie planują świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy przez pierwszych 6 miesięcy działalności, mogą korzystać z Ulgi na start.
Ulga zwalnia przedsiębiorcę z opłacania składek na:
- ubezpieczenia społeczne: ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe
- Fundusz Pracy
- Fundusz Solidarnościowy.
Po 6 miesiącach możesz skorzystać z kolejnej możliwości obniżenia składki i przez 24 miesiące płacić obniżone składki od preferencyjnej podstawy.
Jeśli zdecydujesz się zawrzeć umowę na prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe DD Tax w Brodnicy otrzymasz kompleksową obsługę także w zakresie rozliczeń składek ZUS. Nasze biuro rachunkowe świadczy także usługi kadrowo-płacowe. Nie musisz, więc obawiać się momentu, w którym postanowisz zatrudnić pracowników. Zajmiemy się w Twoim imieniu wszelkimi sprawami związanymi z naliczeniem składek ZUS także za Twoich pracowników.
Zachęcamy do odwiedzenia strony głównej Bloga naszego biura rachunkowego, na której znajdą Państwo wiele innych pomocnych artykułów i poradników dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, księgowości, oraz kadr i płac.
Jeżeli treść artykułu okazała się być pomocna i chcielibyście Państwo zobaczyć ich więcej w przyszłości to zachęcamy do polubienia naszej strony na Facebook’u i pozostawienie kilku słów komentarza.