Skip to content

KSIĘGOWOŚĆ UPROSZCZONA

KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW (KPiR)

Nasze certyfikowane biuro rachunkowe w Brodnicy świadczy wszystkie usługi księgowe w formie stacjonarnej oraz w formie księgowości online.

W naszym biurze rachunkowym prowadząc dla Państwa KPiR świadczymy między innymi następujące usługi księgowe:

  • Kontrola dokumentów sprzedażowych i zakupowych pod względem formalno – rachunkowym;
  • Ewidencja dokumentów zakupowych i sprzedażowych dla celów podatku dochodowego;
  • Rozliczanie zaliczek na podatek dochodowy (PIT-5, PIT-5L) w trakcie roku;
  • Prowadzenie ewidencji na potrzeby podatku VAT;
  • Sporządzanie i wysyłka pliku JPK;
  • Prowadzenie ewidencji środków trwałych i wyposażenia;
  • Sporządzanie i wysyłka informacji VAT-UE;
kpir, księga przychodów i rozchodów, księgowość uprosczona

Księga Przychodów i Rozchodów jest najpopularniejszą formą ewidencji księgowej wśród małych i średnich przedsiębiorców.

Trudno się temu dziwić, gdyż większość przedsiębiorców jest do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów zobligowana przepisami prawa.

Prowadzenie pełnej księgowości jest dla dużej grupy podmiotów dobrowolna, ale mimo wszystko znacząca większość przedsiębiorców posiadających wybór formy ewidencji decyduje się na jej prowadzenie w formie księgowości uproszczonej.

Kto może się rozliczać na podstawie ksiegi przchodów i rozchodów?

KPiR może stosować przedsiębiorca prowadzący działalność w formie, której przepisy prawa nie obligują do prowadzenia pełnej księgowości:

  • Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą
  • Spółki cywilne, jawne i partnerskie, których wspólnikami są osoby fizyczne

Pod warunkiem, że jego przychody z działalności gospodarczej nie przekroczyły w ciągu roku wartości 2.000.000 EUR w przeliczeniu na PLN wg kursu średniego NBP z pierwszego dnia roboczego października. Przekroczenie tego progu obliguje przedsiębiorcę do przejścia od nowego roku podatkowego na pełną księgowość.

Limit na rok 2021: 9.030.600 zł

Limit na rok 2022: 9.188.200 zł

Część przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie ewidencji uproszczonej samodzielnie. Jest to oczywiście możliwe, jednakże polskie prawo podatkowe w ostatnim czasie charakteryzuje się ogromną zmiennością. Ustawodawca z dnia na dzień zmienia przepisy, które obowiązywały latami. Żeby uniknąć błędów i prawidłowo rozliczyć się z fiskusem potrzeba zdecydowanie większego zaangażowania, śledzenia zmian i umiejętności zrozumienia nowych przepisów. Wszystko po to, aby uniknąć ewentualnych korekt, kar i odsetek.

Osoby chcące zgłębić swoją wiedzę w temacie ewidencji uproszczonej polecamy rządową stronę, z której bardzo szczegółowo dowiecie się Państwo jak prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Natomiast wzór samej księgi znajdziecie Państwo w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym coraz więcej przedsiębiorców rezygnuje z osobistego prowadzenia ewidencji KPiR i powierza to zadanie specjalistom, a zaoszczędzony czas poświęca na rozwijanie swojej działalności. Nasze certyfikowane biuro rachunkowe w Brodnicy świadczy wszystkie usługi księgowe w formie stacjonarnej oraz w formie księgowości online.  Zachęcamy do kontaktu i przesyłania zapytań poprzez ankietę. W odpowiedzi przygotujemy dla Państwa wycenę usług księgowych dopasowaną do Państwa oczekiwań.